Türkiye’de ki 5 İnternet Girişimcisi

1.Sedat Kapanoğlu (Ekşi Sözlük Kurucusu)SedatKapanoglu

İlk ticari yazılımını, liseden mezun olduktan sonra 1993 yılında çalıştığı bir firmada yaptığı hastane programıydı.1997 yılında ODTÜ’de hazırlanan programlama yarışmasında 3. oldu.1999 yılında ekşi sözlük yavaştan kullanıcılar ile başlamıştı.2001 yılında Microsoft’tan aldığı teklif ile yazılım ekibinde çalışmaya başladı ve 2004 de yılında yazılım-tasarım mühendisi olarak çalışmasına devam etti.Ekşi Sözlük sitesiyle 2003 yılında Altın Örümcekten “En Başarılı Kişisel Web Sitesi” ödülünü kazandı.2007’de Ekşi Sözlük’ten kazandığı paralar Microsoft’tan fazla olunca Türkiye’ye döndü.2015 yılında Ekşi Sözlük yönetiminden ayrılmış ve ABD yerleşmiştir.

2.Taner Aksoy (Sahibinden Kurucusu)

TanerAksoy

1990’lı yıllarda internet girişimciliğinin henüz daha pek başlamadığı sıralarda ilanlar genellikler gazeteler gibi alanlarda yayınlanıyordu.Bu dönemlerde Aksoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan Aksoy 1999 yılında kullanıcıların görsel olarak ilan verebilecekleri bir site fikrini ortaya koydu ve başarılı da oldu.2000 yılında 2.700 ilanla yayın hayatına büyük bir adım atmış oldu.

3.Demet Mutlu (Trendyol Kurucusu)

DemetMutlu

2010 yılında eğitimini dondurup,300 bin dolar sermaye ile Trendyol’u kurdu ve 16 ayda piyasa değeri 150 milyon dolar olan bir şirketin temellerini atmış oldu.Şimdi ise Modagram adında bir proje ile ilgilenmekte.Trendyol’un günümüzde ki aktif kullanıcısı 7 milyonun üzerinde.

4.Kaan Kayabalı (Onedio Kurucusu)

KaanKayabali

Kaan Kayabalı ÖSS’de Türkiye 250.’si olmuştur.2011 yılında sosyal medyayı detaylı incelemiş olan Kayabalı insanların en kolay şekilde üye olabilecekleri değişik bir sosyal medya oluşturmaya karar vermişti ve 2012’de Onedio’yu kurdu.2014 yılında aylık olarak 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır.

5.Kaan Gülten (Webtures Kurucusu)KaanGulten

Seo gibi kısıtlı bir alanda hizmet veren Webtures Kurucusu Kaan Gülten kendilerine has yaratıcı pazarlama teknikleri ile Türkiye’de ki büyük şirketlere hizmet vermeye başladı.En büyük pazarlaması Seo üzerine yazdığı 2 kitabın 30 binin üzerinde satılması.Webtures yeni projeleri ile ilerde kendilerinden oldukça söz ettireceğine benziyor.Şirketin hala yöneticisi konumundadır.

* Yazımızda herhangi bir sıralama mevcut değildir.

 

17 thoughts on “Türkiye’de ki 5 İnternet Girişimcisi”

 1. İbrahim Turan says:

  Güzel bir yazı olmuş .

  1. Tunahan says:

   Teşekkürler 🙂

 2. yunus says:

  hepsi çok başarılı bir proje düşünmüş ve gerçekleştirmişler hepsi kendi alanında 1 numara

  1. Mert says:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

 3. Onur Kızılkaya says:

  Cidden hepsine helal olsun ama Kaan Gülten her zaman ayrı bir yerde benim için Listenin başında yer alıyor 😀

  1. Mert says:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

 4. Muhammet Ali Gökdemir says:

  Gerçekten büyük bir merakımizi gidermis bizi bilgilendirmis oldunuz teşekkürler.

  1. Mert says:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

 5. Gökhan TEPE says:

  Hepsi bir yana Webçırs yani Kaan Gülten abi bir numaradır adamın dibidir 😀 Seo kitaplarını ücretsiz yolladı buradan yine teşekkürlerimi iletiyorum 😀

  1. Mert says:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

 6. Ali says:

  Umarım yakın zamanda burası daha fazla Türk girişimci ile dolar ve taşar. Ülkemiz eğer girişimcilere daha fazla değer verirse eminim ki daha güzel projeler ile daha iyi yerlere geliriz. Başarılı bir yazı olmuş Ellerinize sağlık.

  1. Mert says:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

 7. Mehmet Ali says:

  Yazıda tanıdığım Kaan abi var, kendisi bence alanında çok başarılı bir insan. Onun haricinde girişimciler içinde kadın olmasıda iyi bir şey, diğer kadınların girişimci olmasına teşvik edebilir.

 8. Gökmen says:

  Kaan abimizi sosyal medyadan severek takip ediyorum. Şirket adetleriylede gündemde bu aralar

 9. Hakan T. says:

  Türk girişimcileri gördükçe insanlar birazdaha bişeyler yapmak için çabalıyor ilerde inşallah daha da çok artıcak bu girişimcilik. Zaten şuandan birçok kişi bu yolda ilerlemekte küçük girişimlerde bulunmakta ama ileride büyük sermayelerle girişim yapacakları bir ülke olur Türkiye.

 10. Batuhan says:

  Onedio kurucusu kadar kazanan düşünemiyorum hocam şuan felakett..

 11. Ali says:

  Umarım kısa zaman içerisinde bu sayı daha fazla artar. Başarılı bir yazı olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYA’DA BİZİ TAKİP EDİN