Yandex Sürücüsüz Araç Geliştirmeleri Yapıyor

Yandex, aktif olarak kullandıkları taksi hizmetini, sürücüsüz araç kullanarak geliştirmeyi hedef almış durumda.

Rusya’nın arama motoru ile tanınmış olan Yandex, üzerinde gelişmeler yaptığı sürücüsüz araç ile kendini göstermiş durumda. Yandex.Taxi hizmeti için ürettikleri ilk sürücüsüz araç’ın gerekli teslerinin daha kısa ve daha iyi analizinin yapılacağı ön görülüyor.

Yandex firmasının belirttiği bilgilere göre aracın gps, navigasyon özellikleri Yandex.Navigator ve Yandex.Maps servislerinden yardım alarak kullandığı söylenilmiştir.

Kendi görüşümüzden bahsedecek olursak aracın çevre görüş sisteminin çok iyi çalıştığını gözlemlemiş bulunduk.

Yandex’in sürücüsüz aracında, izlediğimiz video’da da görebileceğiniz gibi üzerinde Nvidia GTX bir ekran kartı ve Velodyne LiDAR sürücüsüz araç sensörü kullanıldığı görülmektedir. Yandex’in belirttiğine göre şuan için kendi ürettikleri sistemleri kullanmış olsalar da kullanıcıların ulaşabildiği cihazlara yer verdiğini görmüş bulunduk. Diğer bir yandan söylentiye göre Yandex şimdi’den üretici firmalar ile kendi cihazlarını üretmek için gerekli görüşmeleri başlanılmış.

Sürücüsüz otomobili üzerinde gerçekleştirdiği birinci demo’da ki araç Toyota Prius V kullanılmıştır.

Hemen aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi Yandex’in  gayet stabilize bir şekilde çalışmaktadır. Elbette otomobil’in test aşamaları devam edecektir. Ancak Yandex’in aracı, 2018 yılında halka açık olarak test yapılabileceğini planlanılıyor.

Yandex.Taxi’nin Halkla İlişkiler müdürü olan Vladimir Isaev; Trafik yol durumlarını, hız sınırlarını, kapalı yolları ve buna benzer verileri Yandex.Navigator’den sağladığını söylemiştir.

Vladimir Isaev’e göre gelecekteki araçlar üreticileri ile birlikte yapacakları çalışmalar sonrasında sürücüsüz araç sistemini kullanıma sunabilirler, demiştir.

9 thoughts on “Yandex Sürücüsüz Araç Geliştirmeleri Yapıyor”

 1. Ali says:

  Yandex böyle bir projeye girmekle iyimi etti kötümü etti tartışılır. Ancak gelecekte bu araçların yeri çok fazla olacağı kesin.

 2. Sağlık says:

  Yandex internet sektöründen otomotiv sektörüne geçiyor o zaman

 3. Emre says:

  Artık sürücüsüz araçlara geçmemiz gerekiyor, engelliler, yaşlılar, hamileler için büyük kolaylıklar sağlıycak

 4. Gökmen says:

  Her önüne gelen teknolojik gelişme yapıyor fakat bence en mantıklısı en ucuzu ve sağlamını yapabilmekte. Herkes yapıyor ohoo her önüne gelen dev şirketler yapmaya başladılar artık ama sıkıcı geliyor biri bir şey çıkartıyor hepsi onun peşinden gidiyor

 5. cüneyt says:

  insanın canını bi elekronik alete emanet etmesi ne kadar doğru tartışılır

 6. Adil can T. says:

  Yanlış hatırlamıyorsam Google’ın böyle bir çalışması vardı. Yandex te Google’a yetişmeye çalışıyor anlaşılan 🙂

 7. Muhammet Ali GÖKDEMİR says:

  Sürücüsüz otomobil için en ideal otomobilin Volvo olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kaza yapma riski illaki olacaktır Volvo Dünya’nın en sağlam otomobillerinden birisi.

 8. Ege says:

  Teknolojiye bak nerelere geldi, vay ne dedirtiyor insana. Böyle girişimleri Türkler yapsa bir de…

 9. Hakan T. says:

  Geleceğin teknolojisine yandexinde el atması güzel olmuş. Bununla birlikte sürücüsüz araç projesi çok daha iyi yerlere gelebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYA’DA BİZİ TAKİP EDİN